Narodowe czytanie Pana Tadeusza - Zespół Szkół w Wyszatycach

Idź do spisu treści

Menu główne:

Narodowe czytanie Pana Tadeusza

Archiwum

Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" w Wyszatycach

Późne, niedzielne popołudnie 2 grudnia zgromadziło w sali Wiejskiego Domu Kultury w Wyszatycach liczną widownię, która przysłuchiwała się czytaniu fragmentów "Pana Tadeusza". W ten sposób uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Wyszatycach odpowiedzieli na apel Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, który objął honorowy patronat nad akcją "Narodowe czytanie Pana Tadeusza". Program prowadzili uczniowie  gimnazjum ubrani w piękne stroje: Karolina Skotnicka i Maciej Bielech. Kolejna para uczniów witała wchodzących do sali ludzi.  Na udekorowanej stosownie do epoki scenie zasiadały w fotelu kolejne osoby, którym przypadł zaszczyt czytania wybranych fragmentów tego wspaniałego dzieła Adama Mickiewicza. Uroku całej scenerii dodawały płonące świece ustawione na pięknie udekorowanych stołach.

Czytanie rozpoczął dyrektor Zespołu Szkół w Wyszatycach Józef Zubik, który przedstawił fragment "Inwokacji". Kolejno fragmenty czytali: "Opis sadu" -Henryk Wojnarowicz, radny z Bolestraszyc , "Śniadanie w Soplicowie" - radny z Wyszatyc Tadeusz Kochanowicz, wicestarosta przemyski Marek Kudła czytał fragment zatytułowany "Muchy". Przewodniczący Rady Gminy w Żurawicy Lucjan Fac przeczytał fragment księgi IV ("Dyplomatyka i łowy") zatytułowany "Koncert Wojskiego", natomiast dyrektorka Szkoły Podstawowej w Bolestraszycach Renata Haśkiewicz-Kudłą pięknie zaprezentowała fragment "Telimena i mrówki"z ks. V Kłótnia. Kolejne fragmenty czytali: przewodniczący Rady Rodziców - Henryk Gradowski (opis burzy z ks. X "Emigracja Jacek"), dyrektor Józef Zubik ( wojna z ks. "XI Rok 1812"), a "Wieczorny koncert przyrody" z ks. VII  przeczytał radny z Wyszatyc Krzysztof Jaroch. Dwa ostatnie i najdłuższe fragmenty z księgi XII "Kochajmy się" to popisy kunsztu aktorskiego kolejnych zaproszonych gości: wójta Gminy Żurawica Janusza Szabagi, który przeczytał Koncert Jankiela oraz znanego poety Mateusza Pieniążka, który obszernym fragmentem Poloneza zakończył to niezwykle udane spotkanie. Na koniec dyrektor Zespołu Szkół i zastępca dyrektora Pani Beata Oś-Oziembłowska podziękowali zaproszonym gościom za to, że swoją obecnością i udziałem w czytaniu fragmentów tego niezwykłego dzieła, w 200 rocznicę jego powstania, uświetnili swoją obecnością ten niezwykle udany wieczór. Odczytano także pismo Pana Marka Rząsy, Posła na Sejm RP, który nie mógł przybyć na spotkanie, ale myślami był z jego uczestnikami i z uznaniem wraził się o podjętej inicjatywie.


W przygotowanie uroczystości duży wkład pracy włożyli nauczyciele Zespołu Szkół w Wyszatycach: Elżbieta Bardzińska, Barbara Semków, Wioletta Szczęsna, Jolanta Majka, Renata Szela-Łamasz, Renta Wojdylak, Krzysztof Bąk. Całość koordynowała Pani Beata Oś-Oziembłowska. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za udział w uroczystym czytaniu fragmentów "Pana Tadeusza".

       

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego